Apple One, en paketlösning med Apples digitala tjänster?

Paketering av tjänsterna.

Enligt Bloomberg så ryktas det att Apple i höst kommer att lansera en helt ny paketering av de tilläggstjänster man erbjuder idag.
Det börjar ju bli en hel del olika prenumerationer som man kan välja till som Apple-användare med bland annat Apple TV+, Apple Music, Apple News+ (ej Sverige), Apple Arcade och extra utrymme på iCloud.
Därför har det pratats ett tag om att det kanske skulle komma en paketering av dessa tjänster från Apple. Detta är något som jag själv har skrivit om på denna sidan tidigare.

Unknown

 

Apple One.

Namnet som nämns för denna paketering är Apple One, men det är på inget sätt bekräftat. Man tror även att detta kommer att erbjudas i höst i samband med att Apple presenterar årets iPhone-modeller.
Syftet med Apple One är att paketeringen skall vara billigare för användaren än att köpa alla tjänster var och en för sig, paketen skall även fungera ihop med Familjedelning så man endast behöver abonnera på ett paket per hushåll.
Förmodligen kommer paketen att erbjudas i ett par olika varianter beroende på hur många tjänster man önskar.

/TP

Info från Bloomberg.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s